top of page

KUIDAS KAPTEN HENRY MORGAN RÜÜSTERETKEL VARASTAMISE ASEMEL ANNETAMA MEELITATI

 

San Jose kiriku ligi neli meetrit lai ja kuus meetrit kõrge Kuldne Altar on Panama linna kirikute au ja uhkus. "Astusimegi sinna hämarasse kirikusse ja esimene asi, mis vastasseinas silma paistis, oli hästi suur altar. Ta on tõesti suur ja säras üleni kuldsena. Mitte ainult see kuldne sära, vaid ka kujundus on väga meeldejääv. Altar on kaunistatud lõpmatul hulgal igasugu nikerduste ja kujudega," muljetab Hendrik Relve. 

 

See kullaplaatidega kaetud puidust kunstiteos elas ligi 350 aasta eest tänu jesuiitide kavalusele Ã¼le Inglise mereröövel kapten Henry Morgani rüüsteretke. Mungad määrisid altari mudaga kokku nii, et see näeks välja vana ja pehkinud. Kurikuulus kapten Morgan astunudki kirikusse ja mõelnud, et sellest vaesest kohast ei ole midagi võtta. Mungad aga pigistasid ninapidiveost viimsegi välja. 

 

Hendrik Relve jutustab legendi edasi: 

Kuidas kapten Henry Morgan üle kavaldati. Hendrik Relve 16.03.16 saates "Kuula rändajat"
00:00

Galerii San Jose kiriku Kuldsest Altarist. Altar on suursuguseim meenutus kunagisest Panamast, mis asus mõned kilomeetrid praegusest pealinnast eemal ja hävines Inglise kuninga tellitud rüüsteretkes. 

Vana Panama linn oli esimene Hispaania rajatud linn Ameerika Vaikse Ookeani poolsel rannikul. See rajati umbes 500 aasta eest mitu kilomeetrit praegusest pealinnast eemale. Linna ajalugu on aga traagiline ja jäi vaid veidi enam kui sajandi pikkuseks: mereröövel kapten Henry Morgani rüüsteretkel põletati linn maani maha.

 

Ametlikult nimetati Morganit Inglise kuningliku laevastiku kapteniks. Inglismaa kasutas mereröövleid ära Hispaania laevastiku ja sadamate kahjustamiseks. See oli kahe riigi vaheline sõda. Tolleks ajaks oli Morgan küpses eas mees ja kurikuulus armutute ja julmade rüüsteretkede poolest. Nüüd oli Morganil kästud vallutada ja hävitada hispaanlaste Panama linn. Kapten rääkis laevastiku liikmetele, et jõutakse väga rikkasse linna ja eduka vallutuse järel saavad meremehed linna varadest küllusliku tasu.   

 

1671. aastal jõudis Panamale Morgani 1400-meheline laevastik Panamale.

 

Panamal ei olnud tollal korralikku kaitsemüüri, garnison Morgani sõjaväest tunduvalt väiksem. Inglaste rünnak oli täiesti ootamatu ja nõrga vastupanu tõttu ei kestnud see kaua. Pärast linna vallutamist asuti agaralt rüüstama. Linn põletati suures osas maha, kuid jesuiitide kavaluse abil õnnestus päästa eelmainitud Kuldne Altar, mis hiljem uude Panama linna San Jose kirikusse viidi.

360-kraadine panoraamvaade: esimese Panama varemete vahel. Pärast rüüsteretke jäid need suures osas taastamata.

 

Pilti hiirega sikutades saab vaadata paremale-vasakule või üles-alla. Alt servast saab valida ka teisi panoraamvaateid, mis tehtud Panama varemete paigas.

Tegelikut läks Morgani rüüsteretk üsna kehvasti. Nagu ürikutest selgub jõudsid panamalased suure osa linna väärtkraamist kokku koguda ja viia laevale La Santissima Trinidad. "Sel ajal kui Morgani mehed linnas jõid, prassisid ja laamendasid, lahkus Panama aaretega laev tasahilju sadamast. Morgani rüüstetöö oli aga väga põhjalik," jutustab Relve. Varemeid ei tehtud kunagi korda ja need on ka praegu alles.

 

Morgan elas pärast Panama vallutamist veel 17 aastat, elu lõpus Jamaikal. Inglise kuningas lõi ta rüütliks ning võib öelda, et mereröövel oli ka elu lõpupäevadel austatud mees.

 

Tänagi kohtab meest tihti - alkoholiriiulitel, rummipudeli etiketil...

bottom of page