top of page

MIS RIIK ON PANAMA?

Rännumees Hendrik Relve külastas mõne aja eest maksuparadiisina kuulsaks saanud Panamat. 

 

Milline on see Kesk-Ameerika riik ja miks sai temast maksuparadiis? 

Aprilli alguses sai maailmakuulsaks sõnapaar Panama Papers. Maailma mahukaim andmeleke kinnitas ammukuuldut, et Panamal nagu mitmel Kariibimere saarel on lihtne ja mugav peita vara, mille olemasolu tekitaks kolleegides või äripartnerites ebamugavaid küsimusi. 

 

Eestist pea kaks korda suuremal Panamal on tegelikult läbi aegade eurooplastega tihedad sidemed, alates Hispaania kullajahist ja kolonialiseerimisest lõpetades maailma kaubandust muutnud kanali rajamisega.

 

Ilmselt on levinud fakt, et Panama sümboliks saanud valget kaabut ei ole kunagi Panamal toodetud. Kas teadsite aga, et panamalaste meelismagustoit on marmelaad, praeguse aja tuntuimad muusikud on õde-venda Samy ja Sandra Sandoval; Panama kanali rajamise tõttu saavutati iseseisvus Kolumbiast, kuid jäädi tugevalt sõltuvusse USA-st ning et just USA laevafirmad olid ühed esimesed, kes kuiva seaduse ajal kirjutasid keeldude painutamiseks ettevõtted Panamale?

Himno IstmeñoPanama hümn
00:00

Asukoht: Kesk-Ameerika, Costa Rica ja Kolumbia naaber

Pindala: 74 177 km²

Rahvaarv: 3 929 141

Etniline jaotus: 65% mestiitsid ehk indiaanlaste ja valgete järeltuljad

12.3% panamalased

9.2% afro-panamalased

6.8% mulatid

6.7% valged

Rahaühik: balboa, USA dollar

1 EUR = 1.1273 PAB

Kaugus Eestist: 9945 km

KUIDAS HISPAANLASED 500 AASTA EEST PANAMAL AVASTASID, ET NAD EI OLEGI INDIAS 

 

Panama oli üks Hispaanlaste koloniaalmaid, nii on viimase 500 aasta jooksul Kolumbuse retkest ja Ameerika avastamisest alates sealset kultuuri mõjutanud. 

 

Panama rahaühik ja riigi populaarseim õlu (aga ka linnaosad, tänavad jm) on saanud nime ühe Hispaania austatud konkistadoori Vasco Núñez de Balboa järgi. Seda ka asja eest - Balboa on esimene eurooplane, kes jõudis Vaikse ookeani idarannikule. See oli esimene samm mõistmaks, et Ameerika on omaette manner. 

 

16. sajandil olid hispaanlased äsja Ameerikat avastamas. Täpsemini öeldes olid nad just Euroopas Ameerika idarannikule jõudnud ja elasid endiselt eksikujutluses, et nad on jõudnud Indiasse. Ei teatud midagi Ameerikast ega ka sellest, et teispool vastavastatud mannert laiub suur ookean. 

 

Balboa rajas Panamale Santa Maria linna ja jäi sinna elama, tõestades, et on hea juht ja võitis kiirelt kohalike poolehoiu. Just põlisasukad rääkisid talle, et kui minna mitu päeva läbi džungli otse lääne poole, peaks välja jõudma uue mere äärde. "Uudishimu oli konkistadooridel kaasa sündinud. Balboa otsutas, et maksku mis maksab - tema uurib välja, mis merest kohalikud räägivad," jutustas Relve. Uudistama ja seiklema ajendas konkistadoore enamasti silme ees helklev kullasära, sest kuulu järgi pidi põlismetsades rikkalikult kulda leiduma. 

 

1. septembril 1513 alustas Balboa hästivarustatud 190-st mehest koosneva sõjasalgaga ekspeditsiooni Panama läänekaldale. Minek oli aga karm, sest ka kohalikud teejuhid ei teadnud alati, kuhu läbi metsiku looduse ja üle mägise maa kulgevad rajad viisid. Ãœsna pea seisis Balboa salk vastamisi indiaanihõimudega, kes rännumeestesse just kuigi sõbralikult ei suhtunud. Hispaanlaste musketite vastu aga kiviaegsed odad-kirved ei saanud ja nii rühkiski Balboa meeskond nädalate viisi tõotatud veemasside suunas.

Hendrik Relve jutustab, kuidas Balboa salk viimaks Vaikse ookeani kaldale jõudis:

Balboa jõudmine Vaikse ookeani äärdeHendrik Relve "Kuula rändajat" 03.06.2016
00:00

Balboa kuulutab vastnimetatud Lõuna Mere Hispaania omaks. Joonistuse autor on Theodor De Bry.

500 aastat hiljem

Panama elanike elatustase on Kesk-Ameerika saarte edukaimast Costa Ricast pisut madalam. 

 

Riik on tuntud kui turvaline resisihtkoht, mis pakub väga palju erinevaid võimalusi puhkuseks: olgu see rannapuhkus, seiklused vihmametsades ja indiaanikülades või linnapuhkus Panama Citys. Igal aastal külastab riiki umbes kaks miljonit turisti.

 

"Panama pealinn on võrratult uhkem kui Costa Rica pealinn, mis on rahuliku elurütmiga ja annab provintsilinna tunde. Panama on päris suurejooneline, siin on ka oma pilvelõhkujate kvartal," räägib Hendrik Relve. Pealinnas elab umbes miljon inimest. 

 

Panama City annab päris hea näite kogu Panamast - uhke ja kaasaegne kõrvuti koloniaalajastu ja inidaanikultuuriga. Kuigi Panama on kiire majandusliku arenguga, elab maapiirkondade rahvas endiselt suhteliselt vaeselt.  

Galerii. Panama pealinn - vanalinn Casco Viejo ja pilvelõhkujate kvartal. Vanalinna osa on umbes 350 aasta vanune. Silmapaistvamad pilvelõhkujad on üle 200 m kõrged. Ka Panama Cityst ei puudu Donald Trumpi kinnisvaraarendus. Purje meenutav Trump Ocean Club International Hotel and Tower on 70-korruseline ja 284 m kõrgune.

Tugevad juured

Põlisameeriklasi on Panamas 12 protsenti, mõnes provintsis ülekaalukam osa rahvastikust. Näiteks kuna indiaanlasi on 60 000.

 

Hendrik Relve kohtas kunasid Panama pealinnas:

KunadHendrik Relve "Kuula rändajat" 06.03.2016
00:00

Galerii. Panama põlisrahvad ja külaelu

bottom of page